↑ Return to O podujatí

Hostia

Juraj Tekel

Pracuje ako odborný asistent na Katedre teoretickej fyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. Práca odborného asistenta v sebe zahŕňa učenie a vedeckú prácu. Učí rôzne fyzikálne predmety na všetkých stupňoch štúdia a dokonca jeden predmet aj pre matematikov a informatikov.

Jeho výskum je zameraný na štúdium vlastností zjednodušených fyzikálnych systémov v priestore s kvantovou štruktúrou. Ide o prácu v širšom kontexte hľadania kvantovej gravitácie. Túto teóriu zatiaľ iba márne hľadáme, sme však presvedčení, že so sebou prinesie modifikáciu vlastností samotného priestoru na malých vzdialenostiach. Juraj študuje dôsledky jednej takej modifikácie. Spolupracuje s kolegami vo Viedni a Dubline.

Svet okolo ho veľmi baví. Je to pozoruhodné miesto s kopou prepletených pravidiel a súvislostí. A človek nemusí byť vedec, aby týmto pravidlám a súvislostiam aspoň trochu porozumel a mal z nich radosť. Tak isto, ako človek nemusí byť Peter Sagan, aby ho bavilo bicyklovanie. Veľmi rád ľuďom rozpráva o prírode okolo nás a prináša také to intelektuálne potešenie z Aha! momentov. Veľa času, pracovného aj voľného, preto venuje popularizácií vedy.

Vo Vedátorovi hlavne organizuje besedy Vedatour a občas čosi napíše. Je autorom YouTube videí Nečakané súvislosti, na Fakulte a mimo nej máva často populárne prednášky. Vo zvyšnom voľnom čase rád a veľa športuje. Hráva squash, behá a bicykluje.

Banner_Tekel

 

Martin Urbaník

Martin Urbaník je rekreačný ultrabežec, zakladateľ známej série horských behov Štefánik trail, ktorú organizuje od roku 2013. V role bežca sa zúčastnil viacerých ultrabežeckých podujatí na Slovensku, ale napríklad aj známych pretekov „Ultra Trail du Mont Blanc“ okolo Mont Blancu či „Lavaredo Ultra Trail“ v Dolomitoch. V roku 2016 stál pri zrode charitatívneho projektu „Ultra Lanovka pre Plamienok“, ktorého cieľom je finančná zbierka pre detský mobilný hospic Plamienok.

Ako píše vo svojom príbehu, teší ho baviť ľudí. O to viac, ak projekty, ktoré tvorí, alebo sa na nich spolupodieľa, nekončia na „prvej úrovni“, ale zúčastneným aj pozorovateľom dávajú hlbší zmysel a pridanú hodnotu.

Martin Urbaník sa rád zamýšľa nad zmyslom života a neustále hľadá odpovede na otázky, ktoré mu víria hlavou, no jeho každodennou otázkou je: „Čo vlastne chceš?“ Ide o otázku, ktorá je každý deň rovnaká, no odpoveď na ňu sa môže meniť na základe životných skúseností, stanovením si nových cieľov, alebo len vybočením z bežného dňa.

Banner_Urbanik (1)

 

Ivan Bella

Brigádny generál vo výslužbe Ing. Ivan Bella je bývalý slovenský stíhací pilot a prvý občan Slovenskej republiky, ktorý vyletel do kozmického priestoru. Do vesmíru letel v roku 1999 ako 385. človek zo Zeme a čas, ktorý tam strávil bol 7 dní, 21 hodín a 56 minút. Počas vesmírneho letu a pobytu na palube vesmírneho laboratória orbitálnej stanice Mir, plnil slovenský kozmonaut Ivan Bella náročný vedecký program z oblasti medicíny, biológie a fyziky, ktorý dostal názov Vesmírna misia Štefánik. Posádku orbitálnej stanice Mir tvorili spolu s Ivanom Bellom kozmonauti z Ruska a Francúzska.

Po Ivanovi Bellovi v roku 2001 pomenovali planétku s číslom 22901, ktorá nesie meno Ivanbella.

Banner_Bella

 

Milan Prekop

Výtvarník Milan Prekop absolvoval Pedagogickú fakultu UK odbor výtvarná výchova a dejiny umenia a bakalárske štúdium VŠMU na katedre animovaného filmu. Aktívnu výtvarnú činnosť začal počas štúdií pod vedením Prof. Karola Ondreičku. Po absolvovaní Pedagogickej fakulty sa paralelne venoval animovanému filmu na VŠMU, ktorý mu poskytol iný rozmer výtvarného videnia a nových technologických postupov.

Spolu s Igorom Derevencom vystavoval v Štúdiu S reflexiu na divadelné predstavenia Bolka Polívky. Prevažnú časť kníh ilustroval pre vydavateľa K.K.Bagalu. Fenomén slovenskej ilustrátorskej estetiky postupne preniesol aj do veľkoformátových rozmerov.

Milan Prekop sa po 15 rokoch výtvarnej pauzy rozhodol vystavovať svoje obrazy práve na festivale „Očami Štefánika“, kde predstaví novú sériu obrazov s názvom “Ospalá diera”. Cyklus rozmerných plátien s názvom “Ospalá diera” zaznamenáva individuálny stav melanchólie a intimity jednotlivca. Postavy vyrastajúce z dier, ktoré svojou dekoratívnosťou podporujú ikonickosť samotného príbehu. Groteska výrazu upriamuje pozornosť na sledujúce oči, ktoré pozorujú a odhaľujú intímne príbehy. Gestá hanblivosti umocňujú súkromie a intímnosť psychológie každej postavy. Človečenstvo, v ktorom sme vo svojej existencii nahí.

Banner_Prekop2

 

Anika Iris

vlastným menom Anika Gužáková pochádza z hudobníckej rodiny a hudbe sa venuje už od útleho detstva. Svoju prvú skladbu Flying skomponovala, keď mala trinásť rokov. O rok neskôr vydala oficiálny debutový singel Alive. V hudobných cenách rádia Evropa2 v roku 2021 obsadila 2. miesto v kategórii objav roka a taktiež 2. miesto v kategórii speváčka roka.
Začiatkom roka 2022 dala Anika dokopy živú kapelu v zložení: Patrik Horňáček (bicie), Miroslav Tallo (basgitara) a Samuel Varga (gitara).
Aktuálne títo teenageri vydali nový indie popový singel s názvom I need friends. Nesú v sebe silnú stopu originality a podmanivej energie mladej generácie.

ANIKA IRIS

-->